Domu Kultury w warszawskiej dzielnicy Ursus
W dniu 10.07.2024 podpisaliśmy umowę na I etap budowy nowego Domu Kultury w warszawskiej dzielnicy Ursus.
Umowa została podpisana przez Burmistrza Bogdana Olesińskiego i zastępczynię Burmistrza Annę Lewandowską, a w imieniu konsorcjum PBO Śląsk Sp. z o.o. i MTM Budownictwo Sp. z o.o. podpisał PBO Śląsk Sp. z o.o. – Marek Zychla.
W spotkaniu udział wzięli również : zastępczyni burmistrza Aneta Wachnicka, prezes MTM Budownictwo Sp. z o.o. Michał Zydroń, przedstawiciele konsorcjum, dyrektor istniejącego w dzielnicy Ośrodka Kultury „Arsus” Bogusław Łopuszyński oraz pracownicy Wydziału Infrastruktury.
Powstanie nowoczesny i funkcjonalny obiekt, zaprojektowany z myślą o różnorodnych formach działalności kulturalnej, spełniający ekologiczne standardy i przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Zlokalizowany przy ul. Kazimierza Gierdziejewskiego, zastąpi przestarzałą technicznie siedzibę Ośrodka Kultury „Arsus” przy ul. Traktorzystów 14.
Budynek będzie wkomponowany w sąsiadującą architekturę pofabryczną oraz powstające osiedle mieszkaniowe.
Dwupiętrowy budynek w kształcie litery „L” będzie miał dwa główne pomieszczenia: profesjonalną scenę widowiskową z widownią na 500 osób oraz salę kinową na 144 widzów.
Obie sale będą wyposażone w nowoczesny sprzęt, oświetlenie i nagłośnienie, co pozwoli na realizację przedstawień i projekcji filmowych na najwyższym poziomie.
Na parterze przewidziano m.in przestrzeń animacyjną dla dzieci, które będą pod opieką podczas wydarzeń w sali widowiskowej lub kinowej.
Hol połączy wszystkie pomieszczenia, oferując miejsce na szatnię, kawiarenkę oraz zaplecze sanitarne.
Piętra budynku przeznaczone będą na zajęcia artystyczne: malarstwo, rzeźbę, ceramikę, teatr, film, taniec oraz muzykę.
Będą tu również pomieszczenia klubowe oraz w pełni wyposażone studio nagrań.
Hol z ogrodem zimowym połączy wszystkie pomieszczenia na drugim piętrze, co umożliwi integrację uczestników zajęć oraz organizację wewnętrznych wystaw.
Dom kultury będzie wyposażony w odnawialne źródła energii: panele fotowoltaiczne na dachu, system wymiennika gruntowego i pomp ciepła.
Zbiorniki na deszczówkę oraz system odzysku wody szarej umożliwią efektywniejsze gospodarowanie wodą.
Na dachu budynku powstanie zielony ogród, a przy trzech ścianach budynku będą rosły rośliny pnące. Ma to obniżyć temperaturę w budynku latem i zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło zimą.
Budynek został zaprojektowany tak aby umożliwić osobom niepełnosprawnym wygodne poruszanie się po całym obiekcie.
W tym celu zostaną zastosowane rozwiązania: podłogi antypoślizgowe, oznakowane ciągi komunikacyjne oraz dostosowane windy.
I etap prac obejmie oczyszczenie terenu, remediację gruntu oraz wybudowanie budynku w stanie surowym wraz z przyłączami i gruntowym wymiennikiem ciepła.
Termin realizacji to 22 miesiące od dnia zawarcia umowy
Podpisanie umowy 10.07.2024
Wizualizacje obiektu